Chybně vypočítané důchody – velký skrytý problém

08. 11. 2016 | Pavel Trenda

Ukazuje se, že státem přiznávané důchody jsou až příliš často stanoveny chybně. Příjemce důchodu se o tom nemusí nikdy dozvědět.

Dnes byly vydány Závěry z šetření veřejné ochránkyně práv v oblasti důchodů. Výsledky jsou velmi znepokojivé. Ze 185 šetření, které ombudsmanka Anna Šabatová zahájila v poslední době v oblasti důchodů, konstatovala v 87 případech (47 %) pochybení, většinou ze strany ČSSZ, v důsledku čehož došlo k poškození žadatele o důchod.

Nejčastějšími chybami je špatné započtení doby pojištění zejména u starobních důchodů, chybné určení data invalidity u invalidních důchodů a chyby ve správním řízení, jako je nesprávná aplikace zákonných postupů nesprávné zasílání písemností, průtahy apod. To vše pak vedlo ke stanovování chybné – obvykle nižší částky důchodu, případně k nepřiznání nebo zastavení vyplácení důchodu.

Tato zjištění odpovídají i našim zkušenostem. V naší poradně nalézáme pochybení při výpočtu důchodu ze strany ČSSZ v cca 40 % případů. Situace bohužel není nová. Obdobné problémy konstatoval již v roce 2008 ombudsman Otakar Motejl. Díky tomu dostávají lidé i o tisíce korun měsíčně méně.

Za největší problém lze považovat to, že naprostá většina lidí, kteří pobírají důchody, vůbec netuší, že by něco mohlo být špatně. Jen důvěřují státu, že jim jejich důchod stanovil korektně. Pochybení neodhalí, ani když pro kontrolu použijí sebelepší internetovou kalkulačku pro výpočet důchodu. Chyby totiž většinou nejsou početní ale metodické. Paradoxní je, že ani ČSSZ o nesprávně stanovených důchodech neví – všichni jsou zkrátka přesvědčeni, že každý důchod je spočítán dobře. Statistické údaje u ČSSZ o chybách v důchodech, které by ledacos mohly naznačit, nejsou k dispozici.

Uvedená nepříznivá bilance vyjde najevo až u poměrně malého vzorku důchodů, které obezřetnějším občanům nezávisle kontrolujeme a přepočítáváme. Ke cti ČSSZ nutno uvést, že nalezená pochybení, většinou bez větších průtahů a vesměs ke spokojenosti příjemce důchodu, napraví a rozdíly doplatí, a to až 5 let zpětně. Často se jedná o desetitisícové částky.

 

Chcete zkontrolovat váš důchod?

  • Důchod ověříme kompletně novým, odborným a nezávislým propočtem
  • Provedeme vás postupem jak se domoci nápravy
  • Nic neplatíte předem, když nezjistíme žádnou chybu, odpovídá cena pouze naší režii
Více informací o kontrole důchodu
Ing. Pavel Trenda, CSc. provozovatel důchodové poradny optimalni-duchod.cz O autorovi