Nárok na důchod

Abyste měli nárok na starobní důchod, musíte dosáhnout potřebného věku a doby pojištění. Pokud nemáte tzv. "odpracované roky", nemáte nárok ani na minimální důchod. Kriteria pro přiznání důchodu se v současnosti každý rok o něco zpřísňují.

V některých případech je stanovení data vzniku nároku na odchod do důchodu, předdůchodu nebo předčasného důchodu s ohledem na dobu pojištění u klienta obtížnější. Zde využíváme našich znalostí právních předpisů a odborných zkušeností.

Důchodový věk

Váš důchodový věk závisí na datu narození a lehce si ho zjistíte včetně potřebné doby pojištění v naší kalkulačce důchodového věku. Stávající zákony důchodový věk v souvislosti s prodlužováním délky života postupně navyšují. Na důchodový věk jsou také mj. navázány podmínky pro čerpání tzv. předdůchodu.

Doba pojištění

Do doby pojištění se různá období započítávají různě, započítávají se sem i určitá období, kdy člověk nepracoval a též záleží na tom, kdy doba pojištění vzniklaVýpočet není jednoduchý a je vždy nutné ho provádět velmi pečlivě. Souběžně s navyšováním důchodového věku se prodlužuje také nutná doba pojištění.